Odłowy tarlaków w Drwęcy 2013

W związku z zakończonymi odłowami tarlaków troci i łososia na rzece Drwęcy i Wiśle, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu informuje o ich przebiegu i wynikach.

Przed rozpoczęciem odłowów Okręg wystąpił z wnioskiem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie o opinię dot. ustalenia limitu połowu troci i łososia na rzece Drwęcy.   W związku z tym, że od dwóch lat, decyzją Instytutu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego,  nie są już prowadzone intensywne odłowy tarlaków na ujściu rzeki Wisły do morza, a zapotrzebowanie na ikrę jest duże, Instytut wydał opinię  o odłowie do 800 kg troci wędrownej oraz do 200 kg łososia atlantyckiego na rzece Drwęcy.

Pozytywną decyzję wydał również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Zgodnie z Decyzja Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 16.09.2013r.; nr RO-III.7143.10.2013, zezwalającą na odłów tarlaków łososia w ilości do 200 kg oraz troci wędrownej w ilości do 800 kg z rzeki Drwęcy w miejscowości Lubicz, odłowiono 365,5 kg troci wędrownej oraz 1,4 kg łososia atlantyckiego.  Dodatkowo, z rzeki Wisły odłowiono 90,4 kg troci wędrownej oraz 2,6 kg łososia atlantyckiegoŁącznie od wszystkich tarlaków troci pozyskano 145 litrów ikry.

W wyniku przeprowadzenia tarła przyżyciowego do rzeki Drwęcy wypuszczono 37 szt. samic troci.


źródło: www.pzw.torun.pl
Komentarz od redakcji:
Gratulacje za przyżyciowe pozyskanie materiału rozrodczego - to dobra informacja, która spełnia oczekiwania środowiska wędkarskiego.
Zastastanawiają nas natomiast pozyskane do tarła łososie o wadze 1,4 oraz 2,6 kg.! Nie dziwiłaby nikogo w przypadku Salmo salar L.  waga dwóch tarlaków 14 i 26 kg. Pomyłka to czy kiepski żart...? Wierzymy, że to pomyłka, a jeśli nie, to że ryby zostały natychmiast wypuszczone, zaś sama informacja jest o tyle cenna, że pokazuje obecny stan restytucji tego gatunku w dorzeczu Drwęcy.
 
 
Oceń artykuł: 
0
Brak ocen
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Kategoria: 
Rzeka: 
Miejscowość: