Polski BIG JUMP 2013

Akcja Klubu Gaja – Polski BIG JUMP 2013 odbyła się w 30 miejscach, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. O godzinie 15.00 w niedzielę 14 lipca nad polskimi rzekami, potokami i jeziorami znaleźli się miłośnicy sportów wodnych, przyrodnicy, uczniowie, nauczyciele, płetwonurkowie i wiele innych osób kochających rzeki.

Dzięki Klubowi Gaja, po raz kolejny Polacy przyłączyli się do obywatelskiej akcji, która w tym samym dniu, o tej samej porze odbywa się w całej Europie (od 2005 r.). W Polsce w Warszawie wraz z Jackiem Bożkiem, prezesem Klubu Gaja do Wisły wszedł minister środowiska, Marcin Korolec, Barbara Labuda i Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego -  partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę. Wejście do wody poprzedziły warsztaty i gry dotyczące programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę cieszące się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych.

W całym kraju do BIG JUMP o godz. 15.00 lokalnie włączyły się organizacje społeczne, osoby prywatne, kluby płetwonurków, naukowcy, sportowcy, szkoły, dziennikarze i... miłośnicy książek, w sumie ponad 680 osób. Nie zabrakło także czworonożnych pupili. W kilku miejscach BIG JUMP połączono z niedzielnym spacerem więc w akcji wzięło udział także 12 psów. Zdjęcia z BIG JUMP w Polsce >>>

W Kromołowie, nad źródłami Warty zebrali się turyści i mieszkańcy. Postanowiliśmy połączyć wejście do źródła z piknikiem, a plakaty o akcji pojawiły się w dzielnicy i w internecie– relacjonuje mieszkaniec Kromołowa. BIG JUMP w rzece Rabie w Pcimiu odbył się po burzy i do rzeki wchodzono w wysokich wędkarskich butach. Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska połączyła BIG JUMP z poznawaniem jeziorka Mamuciego powstałego na terenie byłej żwirowni w Garwolinie. Do potoku Zimnik w Lipowej Beskidzie Śląskim wchodzono dwukrotnie, a organizatorzy już zapowiedzieli akcję w przyszłym roku.

Gmina Andrychów nie pozostała obojętna na apel Klubu Gaja o udział w międzynarodowej akcji. Rzeka, która przepływa przez miasto daje nam wodę pitną, przez wiele lat dawała i nadal daje wiele radości miłośnikom przyrody i amatorom odpoczynku w zaciszu– napisano w relacji z Rzyk w Małopolsce, nad rzeką Wieprzówką. BIG JUMP w Bisztynku (na Warmii) był okazją do podjętych spontanicznie rozmów o zarośniętych brzegach rzeczki i jej otoczeniu, czyli od lat niezagospodarowanych nieużytkach. Dla sekcji sportowej Sokołów Tarnów BIG JUMP był okazją do otwarcia zawodów kajakarskich. Rzeka odwdzięczyła się zawodnikom  pięknem podziwianym w ciszy, zza burty kajaka. Na nowo odkryliśmy  malownicze i rekreacyjne walory naszej miejskiej rzeki. Pod samym nosem mamy tak wspaniałą przestrzeń do zagospodarowania rekreacyjno – sportowego – napisano w sprawozdaniu.

Polski BIG JUMP 2013:
Warszawa, rzeka Wisła Organizator: Klub Gaja i Urząd m. st. Warszawy.  Garwolin, jeziorko Mamucie  Organizator: Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska.  Otwock,  rzeka Świder Organizator: Inicjatywa Chodź nad Świder. Siedlce, rzeka Muchawka Organizator: Polski Klub Ekologiczny- Koło Podlasie w Siedlcach. Hel, Morze Bałtyckie Organizator: Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Goniądz, rzeka Biebrza Organizator: Biebrzański Klub Płetwonurków Meander. Rzyki, rzeka Wieprzówka  Organizator: Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem Inicjatyw na rzecz Środowiska Montanum. Lipowa, potok Zimnik Organizator: mieszkanka Lipowej, Aneta Balcarek. Lipowa, potok Zimnik (drugie miejsce) Osoba prywatna. Zawiercie-Kromołów Organizator: mieszkaniec Kromołowa, Mariusz Golenia. Widzieńsko, rzeka Gowienica Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko Dla Orłów.  Bielsko-Biała, rzeka Biała Organizator: Klub Gaja. Bielsko-Biała-Wapienica, rzeka Wapieniczanka Osoby prywatne. Pcim, rzeka Raba Organizator: Stowarzyszenie Ab Ovo. Bisztynek, rzeka Młynówka Organizator: Redakcja portalu Bisztynek24.pl i osoby prywatne. Kępno, rzeka Niesob Organizator: Dyskusyjny Klub Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej. Tarnów, rzeka Biała Organizator: sekcja sportowa Sokołów Tarnów. Miechowice, rzeka Skierniewka Organizator: Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka.  Łódź, rzeka Zimna Woda Osoby prywatne. Poznań–Kiekrz, jezioro Kierskie Organizator: sympatycy Stowarzyszenia Pro-Eko-Vitae z Poznania. Palcza, rzeka Paleczka Osoby prywatne. Rytel, rzeka Brda Osoba prywatna. Przeborowo, rzeka Drawa Osoba prywatna. Lenartowice, rzeka Opawica Osoby prywatne. Pruszkowice, staw Osoby prywatne. Świbno, rzeka Wisła, Organiztar: Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling z Gdańska. Dąbrówka, rzeka Minina Osoba prywatna.

Dwóch Polaków zorganizowało także BIG JUMP poza granicami kraju: w Danii w miejscowości Soholtvej do rzeki Asia weszły 3 osoby i we Włoszech w miejscowości Belgrado, do rzeki Tagliamento weszły 4 osoby.


***

BIG JUMP inicjowany jest w Europie od 2005 roku, również w Polsce, gdzie koordynatorem akcji jest Klub Gaja. Celem akcji jest pokazanie społecznego poparcia na rzecz czystych i naturalnych rzek. BIG JUMP związany jest z wprowadzeniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Zgodnie z nią do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Dzięki BIG JUMP z roku na rok nad rzekami i akwenami odbywa się coraz więcej akcji obywatelskich (w tym samym dniu, o tej samej porze), o których informuje prasa i portale społecznościowe. W ten sposób sytuacja rzek i ich przyszłość stają się tematem publicznym.

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.
Oceń artykuł: 
0
Brak ocen
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Kategoria: 
Autor: 
Tagi: